English version
Wersja polska

miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, Łódź

Performens „Un(focussed)” polega na translacji fal mózgowych performerów na światło i dźwięk. To choreografia fal mózgowych wytwarzana przez porównanie sygnałów EEG dwóch performerów i ich sonifikację i wizualizację. „Wszyscy mamy różnorodne wspomnienia, doświadczenia i percepcję, jednak gdy porównujemy sygnały elektromagnetyczne pochodzące z naszych mózgów okazuje się jak bardzo podobnymi jesteśmy systemami” – piszą artyści – „podobieństwa i różnice w elektromagnetycznej aktywności mózgu performerów badane są przy pomocy zmodyfikowanych przez nas konsumenckich czytników EEG”. Performens staje się manifestacją procesów komunikacyjnych zachodzących pomiędzy żywymi performerami, które poddawane są technologicznej mediacji.
Ivo Bol
http://www.ivobol.nl/

Muzyk i kompozytor tworzący muzykę elektroniczną, elektroakustyczną i design dźwiękowy. Ukończył kurs somologii w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Współpracował z Staim, Amsterdam. Komponuje muzykę do przedstawień teatralnych i tanecznych, a także muzykę do filmów i programów telewizyjnych. Tworzy performensy i instalacje multimedialne. Projektuje własne instrumenty elektroniczne, interfejsy oraz kontrolery do gier. Współpracował z licznymi artystami, między innymi z Luisem Larą Malvaciasem przy projektach w Danspace/St. Marks Church, Dance Theatre Workshop oraz The Kitchen w Nowym Jorku. Jego projekty prezentowane były podczas wystawy 2010 Shanghai World Expo. W 2011 roku był wizytującym kompozytorem na Uniwersytecie Teksańskim.

Alberto Novello
http://jestern.com/

Alberto Novello a.k.a. JesterN to naukowiec, kompozytor, artysta multimedialny urodzony we Włoszech, a obecnie mieszkający w Holandii. Ukończył wydział fizyki nuklearnej na uniwersytecie w Trieście, a następnie uzyskał tytuł magistra w instytucie Art, Science and Technologies Politechniki w Grenoble, gdzie studiował kompozycję u J.C. Risset oraz C. Cadoz. Pracował w Philips Research, Eindhoven zajmując się odzyskiwaniem informacji muzycznej. Efektem był szereg artykułów w czasopismach naukowych oraz udział w licznych konferencjach. Następnie uzyskał tytuł doktora w Technische Universiteit Eindhoven za rozprawę dotyczącą psychologii muzyki. Ukończył studia w zakresie kompozycji w Instytucie Sonologii w Hadze. Współpracował jako asystent z Alvinem Lucierem, Nicholasem Collinsem oraz Trevorem Wishart. Jego kompozycje prezentowane były podczas takich festiwali jak Rewire Den Haag, Seoul International Computer Music Festival, Monaco Electroacoustique, New York Computer Music Festival, Sonic Circuits Washington, Sonic Acts Amsterdam, Birmingham Network Festival, Koper Biennale, konferencjach NIME, ICMC, ISMIR, ICMPC oraz w instytucjach muzyki współczesnej CCMAS (Meksyk), GRM (Francja), Logos Foundation (Belgia), DOM (Moskwa), STEIM Amsterdam czy Royal Conservatory of Den Haag. Występował w Sonology Electroacoustic Ensemble. Opublikował płyty CD i DVD dla wytwórni Bowindo, Modisti, Hybrida, DobiaLabel and CPSR. Współpracował z Evanem Parkerem, Butchem Morrisem w ramach serii the Conduction. Skomponował muzykę dal takich choreografów jak Liat Waysbort, Marie Goeminne oraz Ola Maciejewska. Uzyskiwał nagrody i granty od insttytucji takich jak the Nederlands Fonds Podium Kunsten, Regione Friuli Venezia Giulia, ResArtis. Jest członkiem Federazione CEMAT for Electroacoustic Music we Włoszech oraz AIXIA, Italian Federation for Artificial Intelligence.

Ósme wydarzenie w ramach cyklu Perform_Tech organizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Wydarzenie zostało wpisane w program obchodów stulecia awangardy w Polsce. Łódź stolicą awangardy / Rok Awangardy
Kurator: Maciej Ożóg
Partner: Zakład Mediów Elektronicznych UŁ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc