English version
Wersja polska

W ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 Fabryka Sztuki realizuje projekt „Solaris. Prawda. Złudzenie. Multimedialna instalacja modowa”.

wernisaż: 16.09.2011 (pt.), godz. 18:00
Fundación Adolfo Domínguez
Serrano 5, Madryt, Hiszpania

„Solaris. Prawda. Złudzenie” to autorski projekt Pauliny Połoz. Inspiracją do stworzenia projektu była dla artystki twórczośc Stanisława Lema, w szczególności dzieło „Solaris”. Instalacja oparta jest na niekonwencjonalnej ekspozycji kolekcji ubiorów, bez tradycyjnego udziału modeli i modelek prezentujących ubrania.
Poszczególne sylwetki "zamknięte" są w obiektach z pleksi, odpowiednio podświetlonych i zakomponowanych w przestrzeni galerii. Odbiorca ma możliwość przemieszczać się pomiędzy obiektami i oglądać je z różnych perspektyw. Zamknięte w obiektach z pleksi stroje są elementami spójnej kolekcji ubiorów mody użytkowej. Część przestrzenną instalacji dopełnia część multimedialna, oparta na projekcjach dwóch filmów zrealizowanych według scenariusza Pauliny Połoz. To płaszczyzna, która ma komunikować odbiorcę z "obiektami" zamkniętymi w pleksi. Medium łączącym przestrzeń obiektów zamkniętych w pleksi z wyświetlanymi filmami jest skomponowana specjalnie do instalacji muzyka oraz światło.

Kolekcja Solaris jest integralną częścią multimedialnej instalacji modowej "Solaris. Prawda. Złudzenie." Kolekcja łączy w sobie futurystyczny charakter z postpunkowym pazurem. Projektantka sięgnęła do klasyki po formy ramoneski i prochowca. Dwie główne cechy tej kolekcji to eklektyzm oraz gra kontrastami. Projektantka klasykę przełamuje awangardą, punkową ostrą stylistykę zestawia z dzianinowymi sportowymi elementami oraz z subtelną kolorystyką nude, funkcjonalności przeciwstawia unikatowość. Jednocześnie dba o spójność kolekcji oraz możliwość dowolnego zestawiania modeli w jej obrębie.

23.09 br. w Fundación Adolfo Domínguez w Madrycie odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony osobie i twórczości Stanisława Lema. Dyskusję poprowadzą partnerzy zagraniczni projektu: Wydawnictwo Impedimenta oraz kolektyw fotografów NOPHOTO.

więcej informacji: www.solaris-fashion.com
SOLARIS. PRAWDA. ZŁUDZENIE @ Facebook

partnerzy projektu: Fundación Adolfo Domínguez, Impedimenta, NOPHOTO
patroni medialni: ELLE, Dilemmas Magazine, Fashion Magazine, FashionNow.pl, TAKE ME
współpraca: Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc