English version
Wersja polska

miejsce: A_22, ArtInkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, Tymienieckiego 3

Biennale Grafiki to międzynarodowy konkurs dla artystów grafików. Tej wiosny w Art_Inkubatorze można będzie zobaczyć prace 120 twórców z 21 krajów. Konkurs został powołany dokładnie cztery lata temu z inicjawywy dwójki studentów łódzkiej akademii. Od tamtej pory zgodnie ze swoim pierwotnym założeniem, impreza działa i rozwija się niezależnie, dając jej młodym twórcom szanse na zbudowanie w mieście o bardzo bogatej artystycznej historii, nowego, świeżego cyklicznego wydarzenia.
To pierwsze takie wydarzenie artystyczne w Łodzi, które przybliża świat grafiki warsztatowej, prezentując prace w dużych formatach (nawet do 150cm!). Prace nad obecną edycją konkursu trwają od wiosny 2017 roku, początkowo zgłosiło się 603 artystów z 37 krajów, którzy przedstawili blisko 1300 grafik. Każdy artysta prezentuje jedną pracę, dzięki czemu osiągnęto bardzo szeroki zakres technik, oraz mnogość postaw artystycznych. Drzeworyty, linoryty, litografie czy techniki trawione to tylko część tego co można podziwiać podczas wystawy. Celem Międzynarodowego Biennale Grafiki w Łodzi jest stworzenie wystawy ukazującej kondycję współczesnej grafiki. Chcemy dać artystom z całego świata okazję do konfrontacji swych postaw twórczych. Zależy nam na zbadaniu najnowszych nurtów i tendencji w grafice.

Międzynarodowe Biennale Grafiki w Łodzi odbędzie się w mieście o bogatej tradycji zarówno artystycznej, jak i rzemieślniczej. To tutaj od 1929 roku działała awangardowa grupa a.r., której dziedzictwem jest stworzenie największej w Europie kolekcji sztuki nowoczesnej, wystawianej w łódzkim Muzeum Sztuki. Inspirowała także powołanie w 1945 roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Obok sztuki nowoczesnej najwyższej próby tożsamość Łodzi tworzy także fabrykancka przeszłość. Wytwarzanie przedmiotów własnymi rękami lub w bliskiej współpracy z maszyną jest bliskie duchowi tradycyjnej grafiki.

„Biennale jest przestrzenią konfrontacji nie tylko postaw artystycznych czy umiejętności warsztatowych, ale także życiowych doświadczeń, kontekstów społeczno-politycznych, obszarów inspiracji typowych dla różnych rejonów świata. Jest jednak przede wszystkim spotkaniem artystów i prezentacją rozmaitych spojrzeń na sztukę i świat.

Ponownie, jak przed dwoma laty, wśród nadesłanych prac dominują ilościowo grafiki artystów z krajów azjatyckich. W poprzedniej edycji byli to plastycy z Tajlandii, w tym roku zaskoczyli organizatorów przede wszystkim twórcy z Chin. Ważne, że wśród nich znajdują się zarówno ci, którzy hołdują tradycyjnemu warsztatowi, klasycznemu zestawowi tematów, jak i graficy myślący mniej konwencjonalnie, łączący ze sobą różne techniki, zagłębiający się w problematykę w mniejszym stopniu osadzoną w codziennej, kulturowo nacechowanej rzeczywistości.”

Dr Dariusz Leśnikowski, Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego Członek Jury, cytat z tekstu do katalogu wystawy


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc