English version
Wersja polska

PROJEKT ZREALIZOWANY W 2009

Co łączy współczesny turyzm i współczesną sztukę? Wydaje się, że dominującemu sposobowi doznawania (zmysł wzroku) towarzyszy tu pragnienie uwolnienia się od codzienności. To ostatnie skłania rzesze ludzi do podjęcia wysiłku wakacyjnego wyjazdu, a nieco mniej liczne grupy - do tworzenia i odbierania sztuki. O ile turyzm wiąże się z tworzeniem atrakcji, o tyle sztuka z atrakcyjnym tworzeniem. Projekt BIURO PODRÓŻY wykorzystuje i poddaje refleksji napięcie między tymi dwoma formami uatrakcyjniania życia.

W pierwszej części projektu przestrzeń wystawiennicza ZONY została przekształcona w swoiste biuro podróży, w którym przetworzeniu uległy tradycyjne funkcje biura i elementy banalnego wyposażenia. Miejsce sprzedaży wytworzonych gdzie indziej atrakcji zastąpiła platforma atrakcyjnego tworzenia stanowiącego o drugiej części projektu. Na atrakcyjne tworzenie składały się indywidualne, specjalnie przygotowane do przestrzeni miejskiej projekty artystów, którzy odbyli podróż do fantazmatycznego "biura". W wyniku akcji dzieła sztuki pojawiły się w pejzażu miejskim Łodzi.

W projekcie wzięli udział Artur Chrzanowski, Leszek Knaflewski, Karolina Kowalska, Dominik Lejman, Ania Orlikowska, PENERSTWO, Dominika Skutnik, Ari Grabowski, Wojciech Duda, Rafał Jakubowicz, Norman Leto, Robert Rumas oraz Truth.

kurator: Kamil Kuskowski / współpraca: Jarosław Lubiak, Weronika Dobrowolska, Marysia Sobczyk

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Łodzi.

Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc