English version
Wersja polska

220 VOLT! jest projektem realizowanym przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w ramach programu Engine Room Europe prowadzonego przez Trans Europe Halles. Zadaniem projektu jest wykształcenie profesjonalnych menadżerów kultury przygotowanych do realizacji projektów kulturalnych i artystycznych - od podstaw aż do jego zakończenia i ewaluacji. Nowatorskim aspektem w podejściu do kształcenia kadry kultury jest nie tylko przedstawienie i zastosowanie nowoczesnych metod i narzędzi zarządzania projektem ale także możliwość, a w zasadzie konieczność, wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Jedynym ograniczeniem nałożonym na uczestników jest czas i miejsce, w którym ma zaistnieć wymyślone i przygotowane przez nich wydarzenie.

220 VOLT! skupiony jest wokół dwóch tygodni, podczas których uczestnicy spotkają się wspólnie w Łodzi. Pierwszy, trwający od 10 do 16 grudnia, obejmował warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli się jak przygotować projekt kulturalny poczynając od wstępnej idei, poprzez programowanie i produkcję aż do finalnego rozliczenia i ewaluacji. Kulminacją projektu będzie weekend 12-14 lipca, kiedy to w przestrzeni publicznej Łodzi odbędą się wydarzenia przygotowane przez uczestników. W międzyczasie współpracować będą oni zdalnie przy ich produkcji zmagając się z niełatwą materią kooperacji opartej głownie na komunikacji internetowej.

Rzut oka na pomysły zaprezentowane podczas pierwszego, warsztatowego spotkania 220 VOLT! pozwala spodziewać się produkcji o znacznie ciekawszym podejściu do wydarzenia kulturalnego niż tylko ujmowania go jako prezentacji przygotowanych premierowo bądź zastanych dzieł sztuki. Wszyscy uczestnicy dość zgodnie traktują możliwość realizacji swoich pomysłów jako okazję do nakłonienia mieszkańców miasta i turystów do refleksji o Łodzi, jej charakterze i problemach oraz, szerzej, o funkcjonowaniu we współczesnym coraz bardziej złożonym świecie. Stąd też wszystkie projekty są inspirowane globalnymi trendami i miejscem, w którym powstają. Niemal każdy nastawiony jest na interakcje z odbiorcami i uwrażliwia ich na rozmaite aspekty życia w społeczności, łatwe do przeoczenia w codziennym, nawykowym funkcjonowaniu w jej ramach. Warto podkreślić, że łódzcy uczestnicy warsztatów podeszli do współpracy bez żadnych kompleksów, stając się dodatkowo, z racji znajomości lokalnych realiów, przewodnikami swoich zagranicznych kolegów.

8 projektów przygotowywanych przez 34 uczestników z 12 krajów Europy powstanie wzdłuż deptakowej części ulicy Piotrkowskiej i w Parku Staromiejskim. Poruszone w nich zostaną kwestię świadomości dziedzictwa historycznego i kulturalnego miasta, dostępności przestrzeni publicznej dla różnych grup lokalnej społeczności, dialogu międzypokoleniowego i aktywizacji grup najmniej świadomych kulturalnie. Świadome podejście do definiowania grup docelowych, jakim wykazali się nasi uczestnicy sprawia, że jesteśmy przekonani, iż wszyscy potencjalni odbiorcy działań: dzieci, dorośli mieszkańcy miasta, amatorzy i artyści, odnajdą w tych produkcjach nie tylko źródło wiedzy i impuls do refleksji, ale po prostu znakomitą rozrywkę.

więcej informacji o projekcie: www.fabrykasztuki.org/220_volt/

Projekt 220 VOLT! organizowany jest w ramach programu Engine Room Europe realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt 220 VOLT! współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc