English version
Wersja polskaGłównym celem projektu FUNdusze na Kulturę, realizowanego przez Stowarzyszenie Media Dizajn we współpracą z łódzką Fabryką Sztuki – jest zwiększenie poziomu wiedzy o Funduszach Europejskich (FE) poprzez ich oryginalną promocję. Wykorzystane do tego zostaną m.in. realizowane lub zrealizowane projekty kultury współfinansowane właśnie z FE.

W ramach realizacji FUNduszy na Kulturę odbiorcy będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi projektami kulturalnymi z sześciu miast Polski (Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice) zarówno poprzez spotkania sieciujące, jak i akcje ambientowe w przestrzeni miejskiej. Ich celem jest przybliżenie Polakom tematu Funduszy Europejskich i na konkretnych przykładach pokazanie, że realizacja projektów współfinansowanych z FE nie musi być nużąca i skomplikowana, a jej efekty wpływają na codzienne życie odbiorców. A wszystko w imię przewrotnego hasła No Funds, No Fun, czyli Bez Funduszy Nie Ma Zabawy.

Planowane akcje promocyjno-informacyjne będą przeprowadzane w niekonwencjonalny sposób, mający na celu zainteresować mieszkańców, przechodniów czy też podróżujących liniami PKP. Jedną z form  zwrócenia uwagi będą instalacje artystyczne ustawione przed instytucjami, które zrealizowały jeden z wyselekcjonowanych – jako najlepszy – projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Podróżujący pociągami otrzymają grę miejską promującą wybrane projekty w miastach, a także informacje dotyczące tych projektów. Organizatorzy planują także współpracę z koordynatorami rowerowych Mas Krytycznych, podczas których uczestnicy otrzymają koszulki promujące zarówno działania kulturalne, jak i rowerowy styl życia w mieście.

Kolejnym ważnym działaniem są spotkania networkingowe – dwudniowe intensywne konsultacje z zakresu aplikowania, realizacji i rozliczania projektów. Spotkania będą dla potencjalnych beneficjentów okazją nie tylko do zapoznania się z najlepszymi praktykami w zakresie realizacji projektów kulturalnych, ale także do zasięgnięcia opinii ekspertów ds. Funduszy Europejskich nt. planowanego do złożenia wniosku. Jednym z efektów tych spotkań będzie wydany na koniec projektu Poradnik Dobrych Praktyk.

Statystyki przedstawiające świadomość społeczną dotyczącą tematu Funduszy Europejskich nie nastrajają pozytywnie. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ok. 30% osób w Polsce wciąż nie wie, czym są FE. Istotnym działaniem zatem jest promowanie projektów finansowanych z FE i informowanie społeczeństwa o korzyściach płynących z wykorzystania środków unijnych. I właśnie dlatego powołany do życia został innowacyjny projekt FUNdusze na Kulturę (ang. FUNds for Culture) – realizowany przez Stowarzyszenie Media Dizajn we współpracy z łódzką Fabryką Sztuki – w ramach Konkursu dotacji na promocję Funduszy Europejskich.

>>> więcej informacji o projekcie: www.funduszenakulture.pl

Organizator projektu: Stowarzyszenie Media Dizajn / www.mediadizajn.pl
Współpraca: Fabryka Sztuki w Łodzi / www.fabrykasztuki.org
Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc