English version
Wersja polska

Kiedy czytasz ten tekst, ważąca 87 000 ton Wielka Pacyficzna Plama plastikowych śmieci leniwie dryfuje na powierzchni wody, między Hawajami i Kalifornią. Ta plama – jedna z bohaterek Fotofestiwalu – przyczynia się do wymierania 5 tysięcy gatunków zwierząt w ciągu zaledwie jednego roku. Wszystko wskazuje na to, że to kolorowe, mieniące się w słońcu wysypisko śmieci zajmie niedługo miejsce znikającej Wielkiej Rafy Koralowej, stając się przy okazji nowym cudem natury.

Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu przyjrzymy się naturze i człowiekowi, włączając się tym samym w aktualną, dotycząca nas wszystkich, dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. Zaprosiliśmy artystów i kuratorów, którzy nie poprzestają na dokumentacji zmian w przyrodzie, ale zajmują się nią również w kontekście etyki, władzy czy historii. Podczas Fotofestiwalu 2018 poznacie bliżej nie tylko globalne problemy ekologiczne oraz rozwiązania, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale zobaczycie także samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach.
Między 21 czerwca a 1 lipca pokażemy prace między innymi znanego singapurskiego artysty Roberta Zhao Rhenui. Fotograf całą swoją twórczość skupia wokół roślin i zwierząt. Śledzi możliwe scenariusze rozwoju badań biologicznych (A guide to the flora and fauna of the world) i rolę przyrody w nieoczywistych, trudnych do uchwycenia aspektach życia ludzkiego, takich jak historia całych narodowości. Obserwuje życie intymne ptactwa (Why to look on birds) i nieznanego gatunku wieloryba. Współpracuje z naukowcami, zoologami, botanikami, choć nie gwarantuje to autentyzmu jego zdjęć…

Na wątpliwości tego typu nie ma miejsca w przypadku szeroko dyskutowanego Monsanto: A photographic investigation Matthieu Asselina. Projekt wystawiany po raz pierwszy podczas festiwalu Les Rencontres de la Photographie w Arles we Francji, nagrodzony m.in. Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards, to prawdopodobnie zdobywca największej liczby fotograficznych laurów w roku 2017.

Gościem Fotofestiwalu będzie także Dornith Doherty, stypendystka Guggenheima, która od dziesięciu lat, współpracując ze światowej rangi biologami, zajmuje się tematem największych banków nasion. Efektem jej pracy są, między innymi, intrygujące zdjęcia rentgenowskie nasion. Równie ciekawy temat podejmuje w swojej twórczości Mandy Barker. Wielokrotnie nagradzana (IPA, Lens Culture Earth Award) i wystawiana (Aperture Foundation w Nowym Jorku, the Victoria & Albert Museum, Photographers’ Gallery w Londynie) brytyjska fotografka znana jest ze zdjęć oceanicznych śmieci, które uwiecznia, tworząc katalog fikcyjnych wodnych “stworzeń”.

Z kolei Claudius Schulze postanowił sprawdzić, jak zmiany klimatyczne i katastrofy ekologiczne bezpośrednio wpływają na idylliczne europejskie krajobrazy, te same, które znamy z pocztówek i własnego wakacyjnego albumu. Fotograf kupił starego vana, spakował swojego kota i wielkoformatowy aparat 4×5 i przejechał 50 000 km wzdłuż wybrzeży Europy, aby pokazać, w jakim stopniu efekty zarządzania katastrofami naturalnymi stało się częścią naszego krajobrazu.

Na wystawie „Konserwacja między-gatunkowa” zobaczymy prace polskich artystek: Joanny Rajkowskiej, Karoliny Grzywnowicz i Anny Zagrodzkiej. Kuratorką ekspozycji jest Aleksandra Jach, badaczka kultury wizualnej od lat zajmująca się tematem przedstawienia przyrody w sztuce i zagadnieniem antropocenu.

Wokół natury krążyć będzie także festiwalowe kino. W nowej – lekkiej i retrospektywnej – części tego programu zobaczymy filmy, które stały się kamieniami milowymi kina przyrodniczego i rozrywkowego zarazem: od wizualnych eksperymentów Percy’ego Smitha po cykl BBC Planet Earth II, nieśmiertelne Ptaki Hitchcocka, niezależne kino ery VHS w San Francisco i celuloidowe obiekty kultu klasy B. Zagadnienia poruszane na festiwalu pogłębimy w ramach programu edukacyjnego, proponując wystawy multimedialne, dyskusje światowych specjalistów zajmujących się ekologią oraz dostęp do zaopatrzonej w najważniejsze publikacje czytelni.

Centrum festiwalowe: ART_INKUBATOR

Wystawy, biuro, księgarnia BookOff
21.06 / 19.00-22.00
22.06-1.07 / 11.00-20.00

Bawialnia
22.06-1.07 / 11.00-20.00

Klubokawiarnia Format
22.06-1.07 / 9.00-20.00

FOTOFESTIWAL 2018


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc