English version
Wersja polska

miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Zdzisław Piernik to wybitny tubista, solista, interpretator muzyki współczesnej. Współpracował z wieloma kompozytorami, jego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. Rafał Iwański i Rafał Kołacki z duetu HATI eksplorują muzykę perkusyjną i improwizowaną, bazując na brzmieniu instrumentów akustycznych, głównie etnicznych z różnych stron świata. To spotkanie trzech doświadczonych instrumentalistów reprezentujących różne środowiska i pokolenia, w których twórczości pojawia się wiele wspólnych wątków. W swoich poszukiwaniach fenomenów brzmieniowych zawsze chętnie sięgają po instrumenty preparowane oraz akustyczne obiekty z odzysku.
Trio w 2017 r. nagrało wspólny studyjny materiał na album, który zostanie wydany przez Requiem Records przy wsparciu Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego/FINA Wałbrzyska 3/5. Premierę albumu "Avant-garde out of Poland" zaplanowano na początek października 2018.

ZDZISŁAW PIERNIK - tubista urodzony w 1937 r. w Płowcach na Kujawach. W młodości związany z Toruniem, gdzie uczył się w szkole muzycznej i grał w zespołach jazzowych. Ukończył studia w warszawskiej PWSM. Po otrzymaniu nagrody w 1970 na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku rozpoczął swoją karierę jako solista. Wkrótce potem odniósł wiele sukcesów na recitalach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach i kursach wakacyjnych w Bayreuth, Witten, Darmstat, Bourges, Sztokholmie, Los Angeles. Jako pierwszy tubista w Polsce do swej gry na tubie wprowadził frullato, flażolety, glissanda, wielodźwięki i tzw. dźwięki czyszczące. Rozpoczął także eksperymenty sonorystyczne z tubą preparowaną. Jest on pomysłodawcą oryginalnej preparacji tuby. Polega ona na dołączeniu w miejsce krąglików dźwięczników od trąbki, skrzydłówki i puzonu. Zabieg ten czyni z tuby instrument posiadający cztery różne barwy. Używając oprócz tego do grania ustników od saksofonu i fagotu oraz tłumików, można wydobyć z tuby dźwięki dalekie od jej naturalnej barwy. Zdzisław Piernik jest interpretatorem muzyki współczesnej. Ściśle współpracował z wieloma kompozytorami demonstrując im możliwości tuby naturalnej i preparowanej. Swoje dzieła dedykowali mu m.in. Benno Ammann, Zbigniew Bargielski, Andrzej Bieżan, Marian Borkowski, Andrzej Dobrowolski, Roman Haubenstock-Ramati, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Andrzej Krzanowski, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Elżbieta Sikora, Witold Szalonek.

HATI - duet z Torunia (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów zagranych na festiwalach, w galeriach, teatrach, obiektach sakralnych i klubach w niemal całej Europie i w USA oraz nagrań, realizowanych także z innymi muzykami, takimi jak m.in. Z'EV, Zdzisław Piernik, Jerzy Mazzoll, PURE, PAS Musique, Sławomir Ciesielski (Republika) czy John Zorn. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz m.in. w grupach Kapital i Alameda 5) i Rafał Kołacki (m.in. T'ien Lai i Mammoth Ulthana). Obaj współtworzą kolektyw Innercity Ensemble, są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCart Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Sięganie po obiekty z odzysku, preparowanie instrumentów oraz skupienie na fenomenach brzmieniowych sprawiają, że poszukiwaniom duetu HATI blisko jest do twórczości Zdzisława Piernika, z którym nagrali wspólny materiał na album płytowy. Dotychczas trio zagrało trzy wspólne koncerty: w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (marzec 2017), w Domu Kultury Kadr w Warszawie (wrzesień 2017) i na Festiwalu Muzykofilia w Dworze Artusa w Toruniu (maj 2018).

bc HATI: https://hatiduo.bandcamp.com
www Zdzisława Piernika: http://piernik.art.pl

---
Koncerty w ramach cyklu "#przepraszamy, że w czwartek":

27.09 LOTTO
4.10 HATI & Zdzisław Piernik
18.10 Alameda 4
8.11 Wacław Zimpel & Saagara
6.12 Arszyn plays De Maria


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc