English version
Wersja polska

PROWADZENIE: BEATA FRANKOWSKA

ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


Punktem wyjścia warsztatu jest autorski projekt opowieści "Innuitki, siostry wielorybów". Źródłem opowiadanych historii są autentyczne mity, bajki i przypowieści pochodzące z eskimoskiej tradycji, zaczerpnięte z antologii kobiecych baśni z różnych stron świata, pod redakcją Angeli Carter. Celem nie jest jednak etnograficzne odtworzenie egzotycznej kobiecej kultury, lecz osobiste spotkanie, połączenie tradycyjnej narracji z osobistą kobiecą historią. Jest to historia kulturowej opresji i zdobywania wolności, historia budowania głębokich więzi między kobietami i duchowego połączenia z przodkiniami. To odkrywanie, jak w języku mitu można opowiedzieć kobiece doświadczenie ciała, w tym seksu i porodu, jak w baśni odnaleźć kobiecy ryt inicjacyjny, odmienny od tego, który znamy z europejskiej wersji "Czerwonego Kapturka". To wreszcie przypomnienie wspólnej historii kobiet i wielorybów)
Związek eskimoskich kobiet z wielorybami jest niezwykły. Sedna, innuicka bogini, to matka wielorybów. Ciało wielorybicy okazuje się bezpiecznym domem dla kobiet, źródłem ich odnalezionej mocy, seksualnej rozkoszy i wyzwalającego śmiechu.

Dlatego dźwiękiem, śpiewem, słowem i opowieścią będziemy od-pominać naszą wspólną starą pamięć. Będziemy śpiewać eskimoskie pieśni, oparte na rytmie szybkich oddechów i wielorybich wibracji. Kto wie, jaka opowieść popłynie, jeśli tylko otworzysz swoje serce i usta?

Beata Frankowska - opowiadaczka, animatorka kultury, z wykształcenia polonistka. Członkini Stowarzyszenia Opowiadaczy "Grupa Studnia O." (www.studnia.org), pierwszego stowarzyszenia w Polsce, które zawodowo zajmuje się sztuką opowiadania historii (storytelling). Związana również ze Stowarzyszeniem Kobiet Dakini (www.dakini.org.pl), gdzie współtworzy projekty związane z opowiadaniem na nowo starych kobiecych mitów i historii, opierając się na wspólnym doświadczeniu kobiecego kręgu. Brała udział w wielu warsztatach profesjonalnych opowiadaczy z Zachodu, z Maghrebu, z krajów arabskich i afrykańskich. Uczestniczka wieloletnich warsztatów pracy z baśnią i mitem autorstwa duchowej przewodniczki kobiet Aniji Miłuńskiej. W jej repertuarze znajdują się opowieści z różnych tradycji i kultur, m.in. Dalekiej Północy, historie żydowskie, słowiańskie, skandynawskie. Prowadzi warsztaty opowiadania historii dla bardzo różnych grup środowiskowych, w tym dla muzealników, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, studentów, osób upośledzonych umysłowo.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna w Fabryce". Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc