English version
Wersja polska

miejsce: Willa Grohmana, ul. Tylna 9/11, Łódź

warsztaty odbywają się codziennie w dniach 8-10.07 br., w godz. 17:00-21:00
liczba miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


Warsztaty "Korsykańska polifonia" będą skupiać się na odkrywaniu podstawowych aspektów praktyk związanych z sakralnymi korsykańskimi pieśniami polifonicznymi. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę uczestniczyć w bogatej, zmysłowej podróży poprzez kilkanaście pieśni (włączając pieśni regionu Nebbiu) i doświadczą smaku praktyk dziedziczonych od pokoleń z możliwością zagłębienia się w serce tradycji i dotknięcia przez moment esencji polifonicznego śpiewu korsykańskiego.
TEMPVS FVGIT
Męska grupa śpiewająca korsykańskie, polifoniczne pieśni religijne, uformowana w konfraterni w Furiani. Śpiewając zawsze w symbolicznym kole przy użyciu fizycznego i duchowego repertuaru, czteroosobowy chór staje się jednym śpiewem, jednym dźwięcznym organizmem. Grupa odkrywa na nowo religijne pieśni z regionu Nebbiu oraz bada część utraconej mszy Vultum Tuum, rzymskiego utworu z XI wieku, o niezwykłym, "bizantyjskim" zabarwieniu.

Kwintesencja, to tak zwany anielski głos, który uwalnia swoją energię tylko wtedy, jeśli pomiędzy ludźmi zaistnieje harmonia.

Członkowie grupy Tempus Fugit wybrali okrąg jako symbol wykonywanych przez nich pieśni, nawiązując w ten sposób do kolistych form stosowanych zwykle przez pieśniarzy polifonicznych. Pierwszy okrąg ma więc wymiar geograficzny i określa obszar, z którego pochodzą wybrane przez nich pieśni - Nebbiu, region mgieł, położony pomiędzy Balagną i Bastią. Kolejny okrąg związany jest z muzyką i religią, oscyluje wokół istoty czystej harmonii, którą można znaleźć we Mszy Vultum Tuum, poświęconej Świętemu Imieniu Marii, a także innych pieśni śpiewanych w Wielkim Tygodniu. ("Vultum Tuum" - msza "Twojego Oblicza", znana na Korsyce już VII w. Przez niemal tysiąc lat trwała w zapomnieniu, jako że jej wykonywanie zostało zabronione przez Rzym w XI wieku. To próba namalowania dźwiękiem Jej oblicza. Powiada się o tym utworze, że ma cudowne właściwości. Kiedy mianowicie wewnętrzna harmonia między ludźmi i głosami osiągnie idealną czystość, wówczas ma szansę objawić się twarz Marii. To muzyka światła, prawdziwa harmonia coelestis).

Ostatni z okręgów, o naturze duchowej, obraca się wokół tego, co jest rdzeniem Mszy, będącej w samej istocie wiecznym odnowieniem, tkanym ze skąpego światła pierwszych gwiazd i delikatnego ściegu ich pieśni.

Partie wokalne rozsnuwają swoje nieustannie zmieniające się, płynne formy, niczym w labiryncie, prowadząc ducha lekko, coraz wyżej, od błogosławieństwa do świętości. Sfera ziemska, religijna i duchowa są trzema głównymi poziomami, na których funkcjonuje śpiew tradycyjny, bo czymże jest tożsamość, jeśli nie tym: punktem, w którym wspólnota, indywidualna wiara i udział każdej ludzkiej duszy w Duchu Świętym spotykają się i rozbrzmiewają jako jedno - w czasie.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu “Akademia Twórczych Umiejętności - edukacja teatralna 2013” realizowanego z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc