English version
Wersja polska

miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
początek koncertów: godz. 21:00, wejście na teren: od godz. 20
WSTĘP WOLNY

5 koncertów, 5 niezapomnianych wieczorów bez artystycznych kompromisów: od weteranów po nieopierzonych młodzieńców, od samplowanej elektroniki po surowy soul

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Po dwóch latach spędzonych na wyjeździe, w malowniczym kompleksie Willi Grohmana, cykl LDZ Alternatywa na stałe wraca do miejsca swoich narodzin, czyli pofabrycznych budynków dawnego imperium Scheiblera-Grohmana przy Tymienieckiego 3.

Poza nowym-starym miejscem i nowymi wykonawcami wszystko inne pozostaje bez zmian: widzimy się w czwartki o godzinie 21.00, na wszystkie koncerty wstęp wolny

KONCERTY


24.07 _ Skalpel
31.07 _ Fismoll
7.08 _ Łona & Webber
14.08 _ Shy Albatross
21.08 _ Rita Pax
Głupio nam w tym miejscu pisać cokolwiek o Skalpelu, bo w zasadzie napisano o nich już wszystko. Wspomnimy tylko, jak to się zwykle robi, że wydawali w Ninja Tune. Reszta jest historią. Z radością gościmy u nas tych klasyków samplowanej elektroniki, szczególnie, że ich koncertowa obecność w tym roku jest mocno reglamentowana.

Fismoll debiutanckim albumem pokazał, że Polacy nie gęsi i swój singer-songwriting mają. Pewnie nie jako pierwszy wrzucił swoje trzy grosze do tej szufladki, ale odbiór „At Glade” świadczy o tym, że póki co dla wielu jest najlepszy. A dla statystyków być może wart odnotowania będzie fakt, że również najmłodszy.

Z twórczością Łony & Webbera jest trochę jak z filmami Hitchcocka. Rzadko się zdarza, żeby do kogoś z prośbą o radę dzwonił sam Najwyższy. Łonie się to przydarzyło, co chyba trudno będzie przebić jakimikolwiek innymi referencjami. A co najciekawsze doszło do tego u zarania ich kariery. Potem było już tylko lepiej. Aha - to hip hop jest.

Shy Albatross zwodzi nazwą, bo trudno posądzać trzon formacji - Natalię Przybysz i Raphaela Rogińskiego o muzyczną nieśmiałość. Gatunek ptaka w nazwie i kobieca perspektywa tekstów sugerowałaby pewne konotacje ze szlagierem Janusza Laskowskiego, ale na to też nie dajcie się nabrać. Jeśli wiecie jak wymawiać litery „s”, „o”, „u” i „l” złożone razem, to chyba będzie propozycja dla Was.

Obok nazwy Rita Pax pojawiają się tak staromodne terminy jak rock’n’roll i r’n’b. Ktoś, kto nie zna twórczości zespołu mógłby w tym miejscu dopisać jeszcze WTF, ale musi mieć świadomość, że gdy tylko posłucha Rity Pax zrobi mu się niewymownie głupio. I nie chodzi wcale o nazwiska stojące za tym projektem, ale o to, że to wszystko po prostu znakomicie się ze sobą przegryza.

---

Projekt LDZ Alternatywa 2014 dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


---

REGULAMIN IMPREZY
Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc