English version
Wersja polska

miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
początek koncertu: godz. 21:00 / wejście na teren: od godz. 20:00


Skalpel to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku.

W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy.

Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70 i konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej.

LDZ Alternatywa 2014: Skalpel @ Facebook


Przedsmak ich możliwości dała epka Sculpture z 2003 roku. Gazeta Wyborcza wymieniła epkę wśród pięciu najważniejszych płyt z nowym polskim jazzem. Rok później duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie. Recenzenci byli zgodni: Polacy wnieśli do nieco skostniałego języka współczesnej elektroniki, sporo świeżości - oprócz jazzowych inspiracji ich nagrania zdradzają doskonałą znajomość alfabetu hip hopu, a także dorobku nowej elektroniki.

Na świecie płyta Skalpel znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album został też nominowany do BBC - Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004. W opinii BBC zespół muzycznie ulokował się gdzieś w okolicach The Cinematic Orchestra, ale poszedł w bardziej minimalistycznym, wschodnio-europejskim kierunku. “Dryfujące klimatyczności i poszukujące basy zagarniane były w odpowiednim kierunku przez konkretną, wiodącą prym perkusję.”

Sukcesem był też drugi album Skalpela Konfusion (2005 r.), dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady.

W 2014 roku ukaże się trzeci album duetu.

www.facebook.com/skalpel

soundcloud.com/skalpelmusic
www.youtube.com/skalpelmusic
skalpel.bandcamp.com
www.skalpel.net

---
Koncert w ramach LDZ Alternatywa 2014.
następne koncerty: 31.07 - Fismoll, 7.08 - Łona & Webber, 14.08 - Shy Albatross, 21.08 - Rita Pax
---
Projekt LDZ Alternatywa 2014 dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

(fot. Bartosz Hołoszkiewicz)


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc