English version
Wersja polska

miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3 / koncert w plenerze

Duet z Łodzi, który tworzą: Paweł Strzelec i Marcin Regucki. Od momentu powstania zespołu, w 2014 roku, ukazały się trzy albumy: „Post”, „Culture”, „Hope”. Już same tytuły charakteryzują zespół i przybliżają jego kierunek, zainteresowania, fascynacje. Egzystowanie w czasach, w których wszystko jest „post” – postnowoczesność, postpunk, postindustrializm… Tworzenie kultury, na którą wpływa otoczenie, środowisko, polityka. Wpływy te, często destrukcyjne, wywołują bunt i dystans. Poszukiwanie, niespełnienie, wycofanie… Oscylowanie między nadzieją a jej brakiem… Wszystko to ma swoje odbicie w tekstach i muzyce Alles.

LDZ Alternatywa 2018: Alles @ facebook
Ich muzyka wymyka się etykietom. To wypadkowa nurtów takich, jak industrial, punk czy post alternatywa i inspiracji szeroko pojętą awangardą. Teksty osadzone są w stylistyce post-punkowej, ale oddają osobiste spojrzenie, mocno zakotwiczone w kontekście kulturowym. Zarówno teksty, tworzone przez Pawła Strzelca, jak i muzyka, komponowana przez Marcina Reguckiego, są różnorodne – zespół ewoluuje i realizuje założenie, że każdy album ma być inny od poprzedniego. Bliskie są im eksperymenty, zarówno w warstwie muzycznej, jak i formach artykułowania przekazu.

Koncertom towarzyszą wizualizacje, przygotowywane przez członków zespołu i korespondujące z warstwą muzyczną, dzięki czemu ich wystąpienia tworzą audiowizualną, performatywną całość. Z każdą płytą wychodzą także wideoklipy, stanowiące istotną część działalności zespołu.

Muzyka Alles jest mocno osadzona w naszej rzeczywistości. Teksty często stanowią reakcję na aktualne wydarzenia, są krzykiem buntu i niezgody. Szczególnie wyraźne jest to na płycie „Culture”. Ostatniemu albumowi towarzyszy raczej postawa wycofania i dystansu. Teksty utworów z płyty „Hope” są odbiciem braku oczekiwań, niemocy, rozczarowań samym sobą i innymi.

Noise Magazine o najnowszej płycie „Hope”:
Po poprzedniej płycie i EP-ce z kowerami załoganckich manifestów Alles stali się, obok Siksy, najdonioślejszym i najbardziej wyrazistym głosem współczesnej sceny punkowej. (…) Dziś ten krzyk wybrzmiewa do wewnątrz, a „Hope” wypełniają strzępki myśli i przesłanie, które zespół serwuje słuchaczowi w zdekomponowanej formie, a ten już sam musi je sobie poskładać. W miejsce uniesionych pięści i twardych deklaracji odcięcia, dostajemy tytułową nadzieję składaną w rachityczną całość z ochłapów rzucanych przez świat.

Wideo „Utrata”
Wywiad na Miej Miejsce wokół płyty „Hope”

https://www.facebook.com/allesmusic/
https://mecanica.bandcamp.com/album/post-2
https://mecanica.bandcamp.com/album/union
https://soundcloud.com/allesduo
https://mecanica.bandcamp.com/album/culture

Koncerty w ramach LDZ Alternatywa 2018:

12.07 LDZ Alternatywa 2018: New People
19.07 LDZ Alternatywa 2018: Alles
26.07 LDZ Alternatywa 2018: Niemoc
2.08 LDZ Alternatywa 2018: EABS
9.08 LDZ Alternatywa 2018: Tsvey
16.08 LDZ Alternatywa 2018: Alameda 5
23.08 LDZ Alternatywa 2018: Hańba!
30.08 LDZ Alternatywa 2018: Pimpono Ensemble

---
Projekt LDZ Alternatywa 2018 dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
---
Partner medialny: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc