English version
Wersja polska

Festiwal Łódź Alternatywa wyrasta z chęci odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wydarzenia prezentujące wykonawców szeroko rozumianej muzyki alternatywnej. Muzyczny eklektyzm, innowacja, kontra wobec proponowanego przez mass media mainstreamu- to wartości wyznaczające ramy programowe festiwalu. Wiedzeni tymi zasadami organizatorzy pragną, tak jak poprzednio, w ciągu dwóch dni przedstawić to, co ich zdaniem najciekawsze w polskiej muzyce- od niebanalnego popu, poprzez dance-punk, klasyczny alt-rock i yass aż do jazzowo-elektronicznych poszukiwań.

Dzięki festiwalowi Łódź Alternatywa, w dniach 24-25 lipca 2009 roku, podobnie jak rok wcześniej, do naszego miasta zawita czołówka krajowej muzycznej sceny niezależnej. Koncerty odbędą się na dwóch scenach zlokalizowanych na terenie unikatowego XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego Księży Młyn, przy ulicy Tymienieckiego, obecnie siedziby Fabryki Sztuki. Dzień pierwszy upłynie pod znakiem artystów eksplorujących nowe muzyczne przestrzenie i swobodnie łączących odległe nieraz gatunki. Drugiego dnia ze sceny popłyną dźwięki zdecydowanie bliższe estetyce rockowej. Nowość w porównaniu z poprzednią edycją stanowi współpraca z portalem MegaTotal.pl, której rezultatem będzie prezentacja najbardziej obiecujących zespołów dopiero szukających swojego miejsca na muzycznej mapie naszego kraju. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

ZAGRAJĄ:

Tymański Yass Ensemble
Tymon Tymański to postać, której w środowisku muzyki alternatywnej nikomu nie trzeba przedstawiać. Wraz z założonym przez siebie zespołem Miłość stworzył polski yass. Później komentował rodzimą rzeczywistość w nagranymi z Kurami P.O.L.O.V.I.R.U.S.I.E. i soundtracku do filmu Wesele stworzonym wraz z The Transistors. W obecnym wcieleniu, razem z Wojtkiem Mazolewskim, Antonim Ziutem Gralakiem, Aleksandrem Koreckim, Ireneuszem Wojtczakiem i Kubą Staruszkiewiczem wraca do yassowych kompozycji, kontynuując tradycję nowatorskiej Miłości.

The Complainer & The Complainers
Zespół Wojtka Kucharczyka, twórcy i właściciela wytwórni Mik.Musik.! Nieprzeciętnie łączą elementy różnych gatunków w taneczną mieszankę spod znaku alternatywnego popu. Na ich najnowszej płycie Power Joy Happiness Fame wśród gości pojawiają się m. in. Artur Rojek, Asia Ficek, Tomek Osiecki, Bartek Kujawski oraz kwartet smyczkowy O'SKUAd, z którym to wystąpią na festiwalu Łódź Alternatywa.

Bajzel
Bajzel to, najkrócej mówiąc, człowiek-orkiestra. Dopóki tego nie zobaczycie, nie uwierzycie, że dźwięki dobiegające do Waszych uszu na scenie generuje jedna osoba. Jego narzędziami są tylko gitara, głos i sampler. Przy ich pomocy tworzy pełnoprawne kompozycje ocierające się o rock alternatywny, psychodelię, hip hop, funk czy big beat. Jego koncerty to kwintesencja zaraźliwej scenicznej energii.

Plazmatikon
Pochodzący z Warszawy Plazmatikon szczyci się tym, że łączy stare z nowym grając fuzję nu jazzu, broken beatu i avant popu na pamiętającym czasy " żelaznej kurtyny " analogowym sprzęcie. Koncerty zespołu są gwarantującą niezapomnianą zabawę przechadzką po współczesnych nurtach muzyki instrumentalnej.

The Car Is On Fire
Debiut The Car Is On Fire to pół godziny garażowej energii przyprószonej chwytliwymi melodiami będącej powiewem świeżości na skostniałej scenie polskiego rocka. Na wydanym w następnym roku albumie Lake & Flames TCIOF to już zespół dojrzały kompozycyjnie i aranżacyjnie, jeszcze odważniej prezentujący połączenie popowych melodii i niebanalnych aranżacji z indie rockowymi środkami wyrazu. Wydana tej wiosny płyta Ombarrops! Nagrana pod okiem legendarnego Johna McEntire' a to produkcja jeszcze mniej rockowa, zdecydowanie bliższa stylistyce avant-popowej.

Bruno Schulz
Zadebiutowali w 2007 roku płytą "Ekspresje depresje euforie" (Luna), jednak jak sami twierdzą początek ich muzycznej drogi wyznacza wydany w lutym 2009 r. album "Europa Wschodnia" (S.P. Records). Połączenie oryginalnej, zaangażowanej liryki z psychodelicznym brzmieniem gitar i transową, dynamiczną sekcją rytmiczną sytuuję grupę wśród najciekawszych alternatywnych zespołów w Polsce.

Cool Kids of Death
Powstały w 2001 roku w Łodzi jest autorem jednego z najważniejszych debiutów w polskiej muzyce ostatnich kilkunastu lat- płyty Cool Kids of Death. Zespół rozpoczął karierę przemodelowując formułę gitarowego punka we współczesnym i polskim kontekście, jednak na dwóch ostatnich płytach- Afterparty, a zwłaszcza na jej remiksowej kontynuacji Afterparty 2, zespół śmiało ujawnia nowe, electro-taneczne oblicze, dając wyraz swoim fascynacjom outsiderskim electro spod znaku Johna Foxxa czy Gary' ego Numana.Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc