English version
Wersja polska

INFORMUJEMY, ŻE Z POWODU ZŁEGO STANU ZDROWIA BOGUSŁAWA SCHAEFFERA, SPEKTAKL "MULTIMEDIALNE COŚ" ZOSTAŁ ODWOŁANY.

ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta zaprasza na„Multimedialne Coś” Bogusława Schaeffera. Premiera sztuki wybitnego dramaturga i kompozytora odbyła się w marcu 2007 r.

Wyjątkowość sztuki polega na tym, że Markowi Frąckowiakowi i Krystynie Gierłowskiej, założycielom Fundacji, której celem jest promowanie twórczości Bogusława Schaeffera, udało się namówić do udziału w spektaklu samego autora. Jak w większości sztuk Schaeffera, tematem „Multimedialnego Coś” jest próba pokazania człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

Swoje dramaty Schaeffer pisze dla aktorów, natomiast komponuje dla siebie. To właśnie aktorzy: Marek Frąckowiak i Waldemar Obłoza rywalizując ze sobą usiłują odpowiedzieć na pytanie o sens uprawiania sztuki. Ale wzajemne przepychanki, groteskowe zachowania nie pozwalają im wyjść poza tę zawodową aktorską rywalizację, bo wykrzykiwanie tekstu: „tę rolę autor napisał dla mnie” nie prowadzi do niczego. Pozostaje walka o owo „coś”, o Sztukę, tę prawdziwą, bez której świat będzie pusty. I tę walkę o ocalenie piękna udaje się wygrać Muzyce, bo to ona w wykonaniu samego kompozytora porządkuje chaos scenicznej rzeczywistości i dowodzi, że życie w świecie wyzutym z kultury nie ma sensu. Schaeffer – dramaturg, kompozytor i pianista jawi się jako wnikliwy obserwator otaczającego świata, który aktorom i widzom pozwala kreować teatr będący przecież lustrzanym odbiciem tego świata. Widzowie zdradzeni przez artystów, a reprezentowani w sztuce przez Agnieszkę Wielgosz mają także szansę znaleźć się na scenie, bo widz Schaeffera może w każdej chwili stać się osobą dramatu.

scenariusz: Bogusław Schaeffer
realizacja i produkcja spektaklu: Krystyna Gierłowska
scenografia: Andrzej Kokosza
obsada: Bogusław Schaeffer (w roli akompaniatora), Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz

Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu: “Akademia Twórczych Umiejętności – edukacja teatralna w Fabryce”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc