English version
Wersja polska

miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, Łódź

„Elektro-akustyczna improwizowana kameralistyka bliska współczesności” – najlepiej określa działalność Modular String Trio, według założyciela tej formacji Jacka Mazurkiewicza. Zespół powstał w 2013 roku, jako trio, ale ostatecznie uformował się w składzie czteroosobowym: Sergey Ohrimchuk – skrzypce, Robert Jędrzejewski – wiolonczela, Łukasz Kacperczyk – syntezator modularny i Jacek Mazurkiewicz – kontrabas i elektronika. Powstał, by eksplorować kameralne elektro-akustyczne brzmienia, a w zasadzie współbrzmienia trzech instrumentów smyczkowych: skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu oraz syntezatora modularnego.
Polsko-ukraiński kwartet porusza się na osi, której skrajne punkty wyznaczają muzyka jazzowa, współczesna kameralistyka i wolna improwizacja. Efektem jest intymna, pełna wyrazistych detali muzyka. Tworzący kwartet to wytrawni improwizatorzy, niejeden już raz dowiedli swoich wysokich kompetencji, wystarczy wspomnieć współpracę Jacka Mazurkiewicza z Robem Brownem, Danielem Levinem czy Michaelem Zerangiem. Sergey Ohrimchuk to członek zespołu DREWO, ma za sobą współpracę z Jurijem Jaremchukiem czy Siergiejem Letovem. Wiolonczelista i kompozytor Robert Jędrzejewski ma za sobą występy na Altstadtherbst Festival w Düsseldorfie oraz na IX Kongresie Art of Performance w Berlinie. Łukasz Kacperczyk z kolei zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną w różnych składach od kilku już lat.

Podstawowy skład instrumentalny mógłby sugerować, że zespół ten ma bardzo ograniczone środki wykonawcze i każdy kolejny utwór będzie podobny do poprzedniego. Nic bardziej mylnego. Każdy kawałek jest inny a płynne poruszanie się pomiędzy biegunami współczesnej kompozycji, jazzowej improwizacji oraz zachodniej i wschodniej tradycji muzycznej sprawia, że autonomiczna narracja zespołu uwodzi wyjątkowym magnetyzmem.

"Part of The Process" jest pierwszym albumem w dorobku zespołu, wydanym w kolekcjonerskiej serii wydawnictwa Multikulti Project w kwietniu 2016. Kolejny album "Ants, bees and butterflies" ukazał się w lipcu 2016 w prestiżowej portugalskiej wytwórni Clean Feed.

“… jak dotąd Part of the Process to chyba najciekawsze polskie impro, jakie słyszałem w tym roku.” Krzysztof Wójcik, Popupmusic.pl

“… Ta płyta to wrzący tygiel. Spotkanie muzycznych kultur, reprezentowanych przez wyraziste osobowości. Bezkompromisowe zderzenie nowoczesności z tradycją. Rozimprowizowanego żywiołu z muzyczną erudycją. Zupełnie jakby muzycy w trakcie nagrania inspirowali się "Świętem wiosny" Igora Strawińskiego…” Bartosz Nowicki, Polish Jazz

“New music improv from Eastern Europe? That is what is happening on the Modular String Trio's provocative album Ants, bees and butterflies (Clean Feed 377). This is more the new music than the free jazz side of improv…” Grego Applegate Edwards, Gapplegate Music

“… przynosi autorską wizję muzyki. Na nic się zdają gatunkowe odniesienia…” Piotr Wojdat, Jazzarium.pl

MST - 01.00.01
MST - 02.00.15

---

Sergey Ohrimchuk - gra muzykę ludową, muzykę etniczną, jazzową, nową muzykę improwizowaną i muzykę współczesną. W 1991 roku ukończył Państwowe Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Od 1990 roku jest członkiem zespołu DREWO. W latach 1990-1997 współtworzył Contemporary Acoustic Trio CAT (nowa muzyka improwizowana). Współpracuje z ukraińskimi kompozytorami, takimi jak A. Zagaykevych, V. Poljova, S. Zazhytjko i D. Pertsov. W latach 1993-1997 był solistą Jazz Ensemble BIOCHORD. W latach 1999-2000 był członkiem grupy muzyki nowej NEW OBJECTS. Współpracuje z wykonawcami nowej muzyki improwizowanej, jak również z takimi muzykami, jak Siergiej Letov, Vladislav Makarov, Ilia Belorukov (Rosja), Jurij Jaremchuk, Andrij Orel, Viktor Pushkar (Ukraina).

Robert Jędrzejewski - wiolonczelista i kompozytor; ur. 5 lipca 1976, Płock. W latach 1995-2000 studiował grę na wiolonczeli w klasie Zdzisława Łapińskiego oraz fakultatywnie kompozycję u Bogusława Schaeffera w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia kompozytorskie uzupełniał pod kierunkiem Marka Chołoniewskiego(1996) i Lidii Zielińskiej (1997). W latach 1993-95 był stypendystą Fundacji Płockiej. W latach 2000-2003 kierował Instytutem Nowej Sztuki Teatru Performer w Zamościu i organizowałFestiwal Sztuk Intuitywnych „Fortalicje”.

Jacek Mazurkiewicz - Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA). Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami.

Łukasz Kacperczyk - zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną opartą przede wszystkim na dźwiękach generowanych przez syntezator modularny. Nie stroni jednak od instrumentów wykonanych własnoręcznie. Interesuje go niepowtarzalność i ulotność efektów pracy z takim zestawem oraz jego ogromny potencjał brzmieniowy. Ceni przestrzeń i wstrzemięźliwość w budowaniu dźwięków. W duecie Paper Cuts wraz z Wojtkiem Kurkiem eksploruje możliwości improwizowanego dialogu między syntezatorem modularnym, a perkusją.

Koncert w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek
organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi

Wydarzenie zostało wpisane w program obchodów stulecia awangardy w Polsce. Łódź stolicą awangardy / Rok Awangardy


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc