English version
Wersja polska

warsztaty & wykład: fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
potańcówka: Teatra Szwalnia, ul. Struga 90 // www.teatrszwalnia.pl


na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej WSTĘP WOLNY

warsztaty - ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
::: 29.09.2012 / SOBOTA

godz. 11:00-13:00 & 17:00-19:00
Mistrzowskie warsztaty skrzypcowe
prowadzenie: Bartosz Niedźwiecki
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Warsztaty obejmują zapoznanie się z ludowym stylem gry na skrzypcach z przełomu XIX i XX oraz początku XX wieku. Na warsztatach będzie można poznać wpływ śpiewu i tekstu na melorytmikę oraz wpływ formy ruchowej tańca na prowadzenie gry. Zajęcia przeznaczone dla osób średnio-zaawansowanych w grze na skrzypcach.

godz. 13:30-15:30
Przyśpiewka i ludowe instrumenty rytmiczne – warsztaty
prowadzenie: Jan Wochniak (nauka bębnienia – bębenek obręczowy, baraban); członkowie Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu (przyśpiewki i basowanie w muzyce tanecznej polskiej wsi)
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 20:00
Potańcówka z udziałem Bartosza Niedźwieckiego, kapeli Jana Wochniaka z Wieniawy i Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu
miejsce: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90


::: 30.09.2012 / NIEDZIELA

godz. 12:00-14:00
Mistrzowskie warsztaty skrzypcowe – cd.
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 14:00-15:30
Cztery natury oberka – wykład
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Charakterystyka podstawowych form melorytmicznych nieparzystych tańców na Mazowszu powszechnie nazywanych „oberkiem”.

Co nazywamy tańcem? To nierozerwalny kompleks oddziaływujących na siebie nawzajem choreografii, muzyki i śpiewu. W związku z tą złożonością oberek, taniec na Mazowszu najbardziej charakterystyczny i rozpowszechniony, rozwijał się w przeróżnych odmianach, zależnych od oddziaływań społecznych, historycznych i regionalnych. Na podstawie tego zakładamy, że różnice w rytmach oberkowych w ogóle istnieją, że nie ma jednego ogólnomazowieckiego oberka. Poszukując odpowiedzi stwierdzamy, że jego odmiany regionalne na Mazowszu opierają się o różnice na poziomie rytmu.

:::

Bartosz Niedźwiecki Wybitny skrzypek ludowy i duda. Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim oraz innych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej. Aranżuje muzykę ludową, a jego projekty folkowe wielokrotnie zdobywały najwyższe miejsca podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Komponuje muzykę opartą na stylistyce muzyki tradycyjnej. Animator kultury.

Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
Muzycy tradycyjni, grający klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, czyli: mazurki, oberki, polki oraz walce i fokstroty. Członkowie grupy zdobywali "muzykanckie" doświadczenia indywidualnie. Od roku 2006 grają razem w obecnym składzie:
Aleksander Krupa – harmonia trzyrzędowa
Michał Kapturski – skrzypce
Jan Wochniak – bębenek obręczowy, baraban

Kapela Gęsty Kożuch Kurzu powstała pod wpływem impulsu, jakim był konkurs "Stara Tradycja" na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Choć GKK nie zajął miejsca w pierwszej trójce, to decyzją jury został pochwalony za grę skrzypaczki Marii Stępień i zaproszony na koncert w ramach festiwalu. Od tego czasu Kapela występuje wszelkich pograjkach – w Toruniu, Białymstoku, Czarniej. GKK jest również organizatorem warsztatów tanecznych w Łodzi, których kulminacją w 2011 r. był festiwal Pograjka Łódzka – Dni Kultury Tradycyjnej.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: “Pograjka Łódzka”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc