English version
Wersja polska

warsztaty & wykład: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
potańcówka: Teatra Szwalnia, ul. Struga 90 // www.teatrszwalnia.pl


na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej WSTĘP WOLNY

warsztaty - ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy:
warsztaty@fabrykasztuki.org

::: 24.05.2013 / PIĄTEK

godz. 18:00-21:00
Garnitury z kujawiaka - warsztaty taneczne i wykład z prezentacją nagrań terenowych
prowadzenie: Piotr Zgorzelski
do tańca zagra: kapela Tadeusza Kubiaka i kapela Gęsty Kożuch Kurzu
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często "kompletem" lub "garniturem". Tym razem proponujemy Wam przymiarkę "GARNITURU Z KUJAWIAKA". Kujawiakiem nazywany był set następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców w rytmie mazurkowym: chodzony - kujawiak - mazurek - oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi poprzedzone jedynie okrzykiem, improwizowaną przyśpiewką czy zmianą kierunku na "ksebkę" lub na "odsibkę". Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Na warsztatach poznamy kroki oraz proste zasady obowiązujące w tych tańcach, które pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

::: 25.05.2013 / SOBOTA


godz. 11:00-14:00 & 15:00-18:00
Garnitury z kujawiaka - warsztaty taneczne cd.
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź

godz. 20:00
Potańcówka z udziałem Kapeli Tadeusza Kubiaka i Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu
miejsce: Teatr Szwalnie, ul. Struga 90, Łódź

---

Piotr Zgorzelski - tancerz i muzyk na stałe związany z zespołem Janusz Prusinowski Trio. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i w wielu krajach Europy. Uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych. Wypracował autorski program zajęć muzyczno-tanecznych, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, zwłaszcza młodego pokolenia, pozbawionego żywego kontaktu z tradycyjnym tańcem i muzyką. W swej pracy korzysta zarówno z elementów warsztatu aktorskiego, pracy z ciałem i rytmem, jak również z bogatego repertuaru tradycyjnych polskich gier i zabaw muzyczno-tanecznych. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca” i jego kilkuletni prezes. Autor i organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym m.in.: „Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę", "Tabor Domu Tańca", "Korzenie". Inicjator i autor projektu „Dechy” przywracającego Warszawie letnie potańcówki na świeżym powietrzu. Jako aktor i tancerz współpracował z Offowym Teatrem „Scena Lubelska 30/32” na warszawskiej Pradze - przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”. Obecnie współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie – spektakl „Umowa – czyli łajdak ukarany”. Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. Z wykształcenia etnolog.

Kapela Tadeusza Kubiaka jest najlepszą kapelą autentyczną w województwie łódzkim a sądząc po nagrodach zajmowanych na wszelkiego rodzaju przeglądach i festiwalach folklorystycznych należy do ścisłej czołówki krajowej. Największym osiągnięciem kapeli było zdobycie I miejsca w czerwcu 2008 roku na tak prestiżowym festiwalu jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Repertuar kapeli to dawne, zapomniane utwory regionu łęczyckiego: kujawiaki, kujony, obery, mazurki. Od 2000 r. Kapela Ludowa zajmuje I miejsca na Festiwalu Folklorystycznym Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka" oraz I miejsca na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie.

Tadeusz Kubiak urodził się w 1923 r. w Mchowicach gm. Piątek. Od dziecka przejawiał zamiłowanie do muzyki. Jego pierwsze skrzypce były ręcznie wykonane, pozbijane gwoździkami, z naciągniętymi drutami zamiast strun. Kiedy miał 10 lat ojciec kupił P. Tadeuszowi pierwsze , prawdziwe skrzypce tzw. „trzyćwierciówki”. Pierwszym nauczycielem P. Kubiaka był „słuchowiec” Stefan Szczerbacki z Łodzi. Kiedy był trochę starszy pobierał nauki u organisty w Górze św. Małgorzaty. Marzenia o tym aby mieć własną kapelę ludowa przerwała wojna. Po wojnie założył własną kapelę i zaczęły się dla niego długie lata muzykowania, zwłaszcza po weselach.

Kapela Gęsty Kożuch Kurzu: Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak. Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt "Pograjka Łódzka".

Skład kapeli: Maria Stępień- skrzypce, Joanna Garncarczyk - śpiew, basy, Przemysław Bogusławski - bębenek, baraban, Marcin Lorenc - skrzypce

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: “Pograjka Łódzka”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc