English version
Wersja polska

warsztaty: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
potańcówka: Teatra Szwalnia, ul. Struga 90 // www.teatrszwalnia.pl

na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej WSTĘP WOLNY

warsztaty - ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


::: 20.09.2013 / PIĄTEK
godz. 18:00-21:00 - warsztaty, prowadzenie: Stanisław Wróbel / Fabryka Sztuki

::: 21.09.2013 / SOBOTA
godz. 11:00-14:00 & 15:00-18:00 - warsztaty (cd.) / Fabryka Sztuki
godz. 20:00 - potańcówka z udziałem Kapeli Dobrzeliniacy oraz Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu / Teatr Szwalnia

POGRAJKA ŁÓDZKA: ŁOWICKIE @ Facebook
POGRAJKA ŁÓDZKA: ŁOWICKIE
warsztaty
prowadzenie: Stanisław Wróbel

Region łowicki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce regionów folklorystycznych. Mieszkańcy Łowicza i okolic nazywają siebie Księżakami i z pewnością wyróżnia ich wielka duma z przynależności do swojej grupy. Pielęgnują tradycję zarówno materialną - szczególnie znane stroje i wycinanki łowickie, jak i językową, starając się używać swojej gwary. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka łowicka, choćby ze względu na bardzo wczesne zmiany w składzie kapel, które w innych regionach dokonywały się dopiero po wojnie. W Księstwie Łowickim już w okresie międzywojennym kształt kapel uformował się następująco: skrzypce, akordeon i baraban ze stalką (tu zwany po prostu bębnem ze stalką). Wielka dbałość o muzykę, a zarazem bardzo wczesny i silny wpływ zespołów pieśni i tańca, wywarł olbrzymie piętno na tym regionie.

STANISŁAW WRÓBEL - kierownik taneczny Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie", który powstał w 1974 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach k/Łowicza. Zespół wyłonił się z grupy młodzieży przygotowującej gminne dożynki. Przez kilka lat działał pod patronatem różnych instytucji lokalnych i wojewódzkich. Obecnie Zespół Boczki Chełmońskie tworzy ok. 40 osobowa grupa tańczącej i śpiewającej młodzieży z terenu Powiatu Łowickiego. Działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kocierzewie Południowym.

***

POTAŃCÓWKA z udziałem Kapeli Dobrzeliniacy oraz Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu / Teatr Szwalnia


KAPELA DOBRZELINIACY - działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Żychlinie. Kapela istnieje od 1982 r., występuje w składzie: Sławomir Czekalski - (ur. 1944, Wola Popowa) gra na harmonii polskiej trzyrzędowej 120-basowej oraz Franciszek Kowalski (ur. 1950, Wola Popowa) - gra na bębnie.W tym skaldzie zdobyli pierwsze miejsce w kategorii kapel podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2003 r.

KAPELA GĘSTY KOŻUCH KURZU: Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak. Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt "Pograjka Łódzka".

Skład kapeli: Maria Stępień - skrzypce, Joanna Garncarczyk - śpiew, basy, Przemysław Bogusławski - bębenek, baraban, Marcin Lorenc - skrzypce.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: “Pograjka Łódzka”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(fot. Rami Shaya)


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc