English version
Wersja polska

warsztaty & wykład: Fabryka Sztuki,ul. Tymienieckiego 3
potańcówka: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282


wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej

warsztaty - ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

::: 16.06.2012 / SOBOTA

godz. 11:00-13:00 & 17:00-19:00
Warsztaty śpiewania mazurków
prowadzenie: Ewa Grochowska
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
Zajęcia warsztatowe poświęcone będą nauce krótkich śpiewanych form muzycznych, zwanych potocznie przyśpiewkami. W różnych regionach Polski mówi się o nich w różny sposób, np. „wyrywasy”, „piosenki”, „kanareczki”. Śpiewane są (także w zależności od regionu) do tańca, na zmianę z kapelą albo „do muzyki”, czyli granej przez kapelę melodii – wówczas dowodem śpiewaczego kunsztu jest zarówno improwizowanie tekstu, jak i wariantowe „ośpiewywanie” melodii, najczęściej trójmiarowej.

Funkcjonują jako czterowersowe, rymowane teksty, nierzadko jednak łączą się treściowo w większe całości narracyjne i wtedy śpiewane są jako pieśni o wyraźnym charakterze przyśpiewkowym – w tej postaci owe „zwrotki” mogą być także przeplatane grą skrzypka bądź kapeli. Na terenach centralnej Polski spotykamy dość często ciekawe zjawisko przyśpiewek wykonywanych na melodie mazurkowe, ale z tempo rubato i w rytmach dwójkowych. To zjawisko powoduje, że śpiewacy, próbujący swoich sił w śpiewaniu wyrwasów muszą i tutaj wykazać się dużą wyobraźnią muzyczną i kunsztem wykonawczym.

Przyśpiewki to gatunek często lekceważony przez muzykologów i badaczy folkloru jako forma muzyczna podlegająca częstym i dynamicznym zmianom. W regionach z bogatą kulturą instrumentalną w przyśpiewkach zachowane są jednak ślady niewykonywanych już pieśni obrzędowych (podobnie jak w folklorze dziecięcym).

godz.13:30-15:30
Warsztaty rytmiczno-improwizacyjne (rytm, gra na basach i bębnie)
prowadzenie: muzycy z Kapeli Braci Dziobaków
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką muzyki tradycyjnej (ze szczególnym naciskiem na muzykę polską), rytmiką i instrumentarium, różnicami regionalnymi i uniwersaliami muzycznymi i kulturowymi, jakie można znaleźć w tym stylu muzycznym. Warsztaty przewidują naukę improwizacji w zakresie rytmu. Spotkanie umożliwi uczestnikom przede wszystkim doświadczenie nowych form ekspresji twórczej i przełamanie stereotypu mówiącego, że aktywność muzyczna jest działaniem skomplikowanym, elitarnym i trudno dostępnym.

godz. 20:00 Potańcówka ze specjalnym udziałem Kapeli Braci Dziobaków i Kapelą Gęsty Kożuch Kuchu
miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282


::: 17.06.2012 / NIEDZIELA

godz. 12:00-14:00
Warsztaty śpiewania mazurków
prowadzenie: Ewa Grochowska
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 14:00-15:30
Mazurek: opowieść o zgubionym rytmie – wykład
prowadzenie: Ewa Grochowska

Prelekcję zilustruje prezentacja pieśni tradycyjnych z Mazowsza i śpiewanych mazurków w wykonaniu uczestniczek warsztatów głosowych (warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia oraz Muzeum Podlaskie w ramach projektu „Wyśpiewać podlaską tradycję”).

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: “Pograjka Łódzka”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(na zdjęciu: Kapela Braci Dziobaków, fot. P. Grochocki)


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc