English version
Wersja polska

realizacja filmów: Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony
produkcja: ABATON Inicjatywa Twórcza


ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


Podczas spotkania zostaną zaprezentowane filmy „Czam, czyli taniec” , „Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa” oraz „Z Dalajlamą w Himalajach”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmów.

Czam, czyli taniec (21 min., 2006 r.) to opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladakhu, w indyjskich Himalajach. Powstał na przełomie 2005 i 2006 roku po kilku latach przygotowań i penetracji badawczych prowadzonych przez autorów w tym rejonie.
Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa (36 min., 2006 r.) to opowieść o festiwalu opery tybetańskiej Lhamo organizowanym w Dharamsali w Indiach przez tybetańską diasporę. Zdjęcia powstały podczas dorocznego festiwalu operowego Shoton w Dharamsali w 2006 roku.

Z Dalajlamą w Himalajach (40 min., 2009 r.) to film o niezwykłym spotkaniu z Dalajlamą w sercu Himalajów w Ladakhu w Indiach. Oczekują go mieszkańcy siedmiu himalajskich wiosek i mnisi sześćsetletniego klasztoru. Rytualnym odwiedzinom duchowego przywódcy towarzyszą zbiorowe recytacje buddyjskich mantr, taniec oraz buddyjskie obrzędy. Zdjęcia do filmu powstały w sierpniu 2009 roku w Indiach.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują świat widowisk azjatyckich, szczególnym zainteresowaniem darząc sztuki performatywne Indii i Tybetu. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, niezależnym producentem filmowym, właścicielem firmy FILMA, tworzą dokumenty prezentujące kulturę Indii i Tybetu.

Krzysztof Renik – autor wielu publikacji na temat indyjskich i tybetańskich widowisk teatralnych i rytualnych. Studiował w Kerala Kalamandalam, uczelni artystycznej w południowych Indiach kształcącej artystów indyjskiego teatru. Prowadził tam badania na temat sztuk performatywnych tego regionu. Autor książek: „Kathakali – sztuka indyjskiego teatru” (1994) i „Śladem Bharaty” (2001). Współautor filmów dokumentalnych o widowiskach indyjskich i tybetańskich. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej.

Elżbieta Dziuk – odwiedzała wielokrotnie Indie m.in. jako fotograf, biorąc udział w projektach badawczych. Ma na koncie liczne wystawy fotograficzne, z których dwie stanowią artystyczną dokumentację mozaiki indyjskiego życia obrzędowego i teatralnego. Jest autorką zdjęć do filmów dokumentalnych poświęconych m. in. sztukom widowiskowym Indii.

Michał Zielony (Mike Green) – niezależny producent filmowy. Współpracuje m.in. z teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem BAJ w Warszawie oraz Wrocławskim Teatrem Pantomimy jako twórca wizualizacji wideo i trailerów do spektakli. Montażysta filmów dokumentalnych.

Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu: “Akademia Twórczych Umiejętności – edukacja teatralna w Fabryce”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc