English version
Wersja polska

W październiku zapraszamy do Fabryki Sztuki w Łodzi na świetne Twórcze Warsztaty: "TANIEC ŚNIĄCEGO CIAŁA" - poświęcone pracy ze snami i podświadomością, dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych tancerzy oraz performerów, od 16 roku życia, prowadzone przez Annę Godowską.

Metoda zastosowana podczas warsztatów stanowi artystyczne wykorzystanie idei psychologii zorientowanej na proces i psychologii analitycznej w pracy teatralnej. Zgodnie z tymi ideami śnienie jest permanentną rzeczywistością. Jest obecne tu i teraz w doświadczeniach ciała, w fantazjach, wspomnieniach, relacjach z innymi ludźmi. Dlatego istotą i zarazem wielką zaletą proponowanej metody jest możliwość pracy z każdym rodzajem indywidualnego i zbiorowego doświadczenia. Warsztat przybliża techniki korzystania z zasobów nieświadomości: jak odnajdywać impulsy nieświadomości, jak je rozwijać i przekształcać w ruch, taniec, proces kształtowania postaci. Warsztaty pozwalają odkryć, głębiej poczuć i zrozumieć związki pomiędzy ciałem i psychiką, oraz sposoby jak te związki wykorzystać w procesie twórczym.
Warsztat stanowi syntezę doświadczeń Anny Godowskiej z realizacji projektu badawczego pod nazwą Taniec Śniącego Ciała, realizowanego od 2004 roku wraz ze Sławomirem Krawczyńskim, inspirowanego metodami psychologicznymi Arnolda Mindella i Carla Gustawa Junga. Projekt ten realizowany był dzięki pomocy takich instytucji jak Centre national de la danse Pantin-Paris, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Biura Kultury Miasta Warszawy, Centre Maison Folie w Belgii, Art Qart Budapest, Art Station Foudnation. W ramach tego długofalowego projektu, prowadzonego w Polsce i zagranicą jego twórcy zrealizowali wiele przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych.

Anna Godowska - choreografka, tancerka, pedagog tańca współczesnego. Taniec jest dla niej wyjątkową formą ekspresji ludzkiej duchowości, a jednocześnie sposobem na jej zgłębianie. W 2001 roku razem z reżyserem Sławomirem Krawczyńskim i kompozytorem Dominikiem Strycharskim założyła Teatr Bretoncaffe, gdzie pracowała jako choreograf i tancerka.
Prace solowe: ”Na drodze do Opus” w ramach „Solo w dialogu-Solo im dialog”, przygotowane na otwarcie Choreographisches Zentrum NRW w Essen (2000). Rezydentka Centre national de la danse w Paryżu (2005), centrum Maison Folie w Belgii oraz Choreographisches Zentrum NRW w Essen. Stypendystka Mobile Academy (2006), uczestniczka Theorem Residency Project (2005) oraz Interdyscyplinary Dramaturgy Coaching w Zagrzebiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Autorka i realizatorka wielu projektów artystyczno edukacyjnych, z których najważniejszy „Podświadomość a Ciało”, stały się podstawą do napisania pracy magisterskiej „Dance as a creative work with the body in the proces of individuation” (Uniwersytet Warszawski, 2006). Autorka choreografii do wszstkich spektakli zespołu Chór Kobiet. Współpracuje z artystami z innych dziedzin sztuki (film, sztuki wizualne i plastyczne), w ramach której wyróżnić należy wieloletnią współpracę z artystką sztuk plastycznych Katarzyną Kozyrą czy z reżyserem filmowym Kubą Czekajem - choreografia do filmu „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” oraz „Królewicz Olch”. Jako choreografka i tancerka współpracowała także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie.
Najważniejszą częścią pracy artystki jest - wspomniany wyżej - projekt badawczy pod nazwą „Taniec śniącego ciała“, zainicjowany w 2005, w ramach rezydencji Anny Godowskiej w Centre national de la danse Pantin-Paris. Celem tego projektu jest zastosowanie idei psychologii analitycznej Carla Gustava Junga oraz psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindell’a w praktyce tańca i teatru. Programową syntezę poszukiwań Godowskiej i Krawczyńskiego stanowi projekt Święto Snów /The_Rite_of_Dreams_Project, zainicjowany w 2013. Pierwsza praca w ramach tego projektu, spektakl „Niżyński. Święto snów”, zrealizowany w całości w oparciu o rozwijane przez artystów metody, otrzymał dwie nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za najlepszy spektakl oraz za najlepsze wykonanie artystyczne. W rankingu Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014 miesięcznika Teatr, spektakl znalazł się w grupie najlepszych przedstawień teatru tańca w Polsce. W roku 2015 Anna Godowska i Sławek Krawczyński otrzymali nagrodę okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 15-lecia wspólnej pracy artystycznej, za osiągnięcia i wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce. Najnowszy spektakl Godowskiej i Krawczyńskiego „Bataille i świt nowych dni”, prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą, to ekspresyjna, poruszająca interpretacja twórczości wybitnego filozofa Georgesa Bataille'a, zrealizowana na sześcioro tancerzy. W grudniu 2017 Anna Godowska otrzymała nagrodę za choreografię na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.


Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki:
http://www.chorea.com.pl/pl/warsztaty/tworcze-warsztaty-regulamin/


WAŻNE INFORMACJE

data: 11-12 października 2018 (czwartek-piątek)
godzina: 17:00-21:00 (czwartek), 10:00-14:00 (piątek)
miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi (budynek C), ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
prowadzenie: Anna Godowska
wstęp: 15 zł od uczestnika za dzień

Opłata za udział w warsztatach mistrzowskich wynosi 15 zł od za osobę za dzień.

Płatność za udział w warsztatach przyjmujemy wyłącznie gotówką, przed rozpoczęciem wydarzenia.

Zapisy na warsztaty prowadzi Teatr CHOREA, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00:
- mailowo: warsztaty@fabrykasztuki.org
- telefonicznie 42 646 88 65 w.30

W mailu prosimy podać tytuł warsztatu, datę warsztatu i dane uczestników (imię i nazwisko, wiek).
System rezerwacji miejsc zamykamy o godz 18:00, w dniu poprzedzającym wydarzenie.

Fabryka Sztuki nie ponosi odpowiedzialności za treści ogłoszeń umieszczanych na portalach społecznościowych, poza wiedzą organizatora.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.




Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc