English version
Wersja polska

PREMIERA SPEKTAKLU
18 & 19 czerwca, godz. 22:00

miejsce: podwórko sąsiadujące z Tymienieckiego 3 - wejście od strony Fabryki Sztuki


WSTĘP WOLNY
// Rezerwacji można dokonać poprzez zgłoszenie mailowe na adres rezerwacje@4kultury.pl lub telefonicznie pod numerami telefonów 504 802 695 i 504 802 696, od poniedziałku do soboty w godzinach 14:00-17:00. W odpowiedzi na zgłoszenie przekażemy mailem lub SMS-em numer rezerwacji. UWAGA! Rezerwacja wygasa na kwadrans przed rozpoczęciem poszczególnych wydarzeń. W przypadku konieczności odwołania rezerwacji prosimy o kontakt tą samą drogą.

Spektal przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.

Najważniejszym motywem tego projektu jest próba zdefiniowania tożsamości wyklętych naszego miasta. Spektakl opowiada o Łodzi i o tych, którzy się tu urodzili i którzy nierozerwanie się z nim identyfikują. Ale według własnych wzorów nie do końca rozszyfrowanych i nie do końca akceptowanych przez ogół.

To historia miasta przeciętego na pół. „DERBY.BIAŁOCZERWONI" to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. O specyficznym patriotyzmie i wyklętych bohaterach, których potrzebują kibice jako swoich idoli. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich?

DERBY.BIAŁOCZERWONI @ Facebook
W spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl będzie więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy współtworzą tożsamość Łodzi i odciskają swoje piętno na duchu i murach tego miasta

Spektakl realizowany przez ponad 30-to osobowy zespół rozgrywać się będzie w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, na jednym z łódzkich podwórek, przy Milionowej/Tymienieckiego. Wezmą w nim udział aktorzy Teatru CHOREA, Teatru Pinokio, studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz adepci i chór Teatru CHOREA.

reżyseria: Tomasz Rodowicz
tekst: Artur Grabowski
muzyka: Tomasz Krzyżanowski
choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
scenografia: Tomasz Rodowicz
kostiumy: Barbara Malinka
światło: Tomasz Krukowski
dźwięk: Marcin Dobijański
produkcja: Fabryka Sztuki w Łodzi

(zdjęcie - miniatura: Kama Turkowska)


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc