English version
Wersja polska

miejsce: klubokawiarnia FORMAT, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Tęgie Chłopy to kapela kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – dawnych kapel ogrywających wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Już sama nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: kapela gra przede wszystkim kieleckie "chłopy" – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. Pomaga w tym obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, kornetu i klarnetu.

W skład kapeli wchodzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Wspólnie przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek na terenie Kielecczyzny, starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc przede wszystkim u klarnecisty Stanisława Witkowskiego. Wreszcie – razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. Wśród Tęgich Chłopów znajduje się również wnuk Stanisława Witkowskiego, młody trębacz Damian Janda, który kontynuuje tym samym rodzinne tradycje muzyczne. Kapela występuje w różnych konfiguracjach i rozmiarach, zależnie od sytuacji na parkiecie.

Elastyczny skład kapeli:
klarnet – Stanisław Witkowski, Michał Żak
skrzypce – Maciej Filipczuk, Michał Maziarz, Marcin Żytomirski, Ewa Grochowska
akordeon – Mateusz Kowalski, Jacek Hałas
trąbka – Szczepan Pospieszalski
kornet – Damian Janda
baraban – Dorota Murzynowska
śpiew, klarnet – Maniucha Bikont

Linki:
Ulubiony Chłop Witkowskich
Warsztaty i Orkiestra Taboru Kieleckiego – Polka Żydówka (prowadzone przez muzyków Tęgich Chłopów)

---

Członkowie Tęgich Chłopów to muzycy, którzy są współtwórcami wielu cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie muzyki tradycyjnej.

MANIUCHA BIKONT – śpiewaczka, antropolożka kultury, badaczka współczesnych wspólnot praktykujących wiejską muzykę. W latach 2006-2010 aktorka Teatru Gardzienice. Członkini projektu teatralnego Chór Kobiet. Wokalistka zespołów: Dziczka, Z lasu, Warszawa Wschodnia, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, wykonujących muzykę tradycyjną in crudo oraz zespołów eksperymentalnych, m. in: Hera, Volno, Tak Tak, Boa Coala, Chór Gębofoniczny. Związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów, Stowarzyszeniem „Dom Tańca”. Stypendystka Ministra Kultury 2013.

MACIEJ FILIPCZUK – Skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający w formie in crudo do tańca oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i "Arche Vivum". Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz, i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

EWA GROCHOWSKA – związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów z Lublina (www.muzykakresow.pl), Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (www.staromodni.pl), zespołem Warszawa Wschodnia. Jest autorką i pomysłodawczynią przedsięwzięć poświęconych edukacji w zakresie tradycyjnej kultury muzycznej, współpracuje także z wieloma środowiskami w Polsce, których działania koncentrują się wokół muzyki tradycyjnej i kultury ludowej. Od 2001 r. jest uczennicą wybitnego skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych.

JACEK HAŁAS – współtwórca muzycznych formacji: Reportaż, Bractwo Ubogich, Ket Jo Barat, Muzykanci, Lautari, Kwartet Wiejski, Schola Węgajty, Kapela Hałasów. Twórca i uczestnik międzynarodowych projektów artystycznych, teatralnych oraz filmowych. Zajmuje się muzyką ludową Europy wschodniej, tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym i wirowym oraz działalnością warsztatową i edukacyjną. Praktykuje grę na lirze korbowej, komponuje muzykę dla teatru.

MATEUSZ KOWALSKI – bierze udział w wielu projektach muzycznych – jest członkiem kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska; współpracuje m.in. z Adamem Strugiem, Monodią Polską i Maciejem Filipczukiem. Uczeń Jana Gacy.

MICHAŁ MAZIARZ – członek kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska. Pomysłodawca i organizator Taboru Kieleckiego. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tratwa” (projekty edukacyjne w gminie Rusinów na Radomszczyźnie), Fundacją „Wszystkie Mazurki Świata”. Prezes stowarzyszenia To.pole, które organizuje zabawy taneczne i warsztaty muzyki tradycyjnej w Krakowie. Uczeń Jana Gacy.

DOROTA MURZYNOWSKA – gra w kapeli z Mateuszem Kowalskim i Michałem Maziarzem, bierze udział w projektach związanych z popularyzacją muzyki tradycyjnej in crudo. Związana jest z ruchem domów tańca w Polsce, organizatorka Taborów, zaangażowana w projekt edukacyjny Wędrowny Uniwersytet Tradycji. Uczennica Jana Gacy.

SZCZEPAN POSPIESZALSKI – współpracuje z zespołem Janusz Prusinowski Trio oraz Adamem Strugiem (Monodia Polska i Strug Kompania), tworzy również własne kompozycje (m.in. dla Teatru Gardzienice).

MICHAŁ ŻAK – współtworzył zespoły Lautari, Adam Strug Kompania i Janusz Prusinowski Trio, z którymi nagrywa i koncertuje. Współpracował też m.in. z Januszem Olejniczakiem, Marcinem Pospieszalskim, Arturem Dutkiewiczem, Grażyną Auguścik, Alim Qasimovem, Yair Dalalem, Amine M'raihim, zespołami Michała Czachowskiego (Indialucia i Viva Flamenco!) a także z Polskim Radiem i Teatrem Narodowym.

MARCIN ŻYTOMIRSKI – skrzypek, lider Stowarzyszenia "Dom Tańca", organizator Taborów oraz zabaw tanecznych w Warszawie. Chętnie jeździ na nauki do wiejskich muzykantów i tancerzy. Jest uczniem Jana Gacy.

STANISŁAW WITKOWSKI – urodził się w Orłowinach. Założyciel kapeli braci Witkowskich, która przez niemal 40. lat grywała w Opatowie i okolicach. Zainteresowanie muzyką i repertuar bracia Witkowscy zawdzięczją ojcu – Józef Witkowski był skrzypkiem i w młodości grywał w tradycyjnym dla regionu świętokrzyskiego składzie (skrzypce prym, skrzypce sekund i bębenek). To własnie Józef zaszczepił synom Stanisławowi, Janowi, Zygmuntowi, Kazimierzowi i Stefanowi, smykałkę do grania. Stanisław Witkowski uczył się później w Opatowie u Józefa Grudnia. W wojsku grał w orkiestrze, a po powrocie założył własną kapelę. Kapela Witkowskich była znana i uwielbiana w Opatowie i okolicach. Koncertowali w Paryżu, Wrocławiu, Kazimierzu, Rzeszowie, Kielcach (archiwum Polskiego Radia Kielce) i najwięcej w Opatowie. Kapela działała do lat 90 XX w.

DAMIAN JANDA - wnuk Stanisława. Od dziadka obecnie pobiera nauki - gra na trąbce i kornecie. Przejmując stary repertuar kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Grywa razem z dziadkiem w kapeli Opatowskiego Ośrodka Kultury; uczestniczył w Kieleckim Taborze Domu Tańca.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc