English version
Wersja polska

miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź

8 kwietnia nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazała się druga płyta warszawskiej grupy Xenony. Album, zatytułowany "Polish Space Program", przyniósł dziewięć premierowych kompozycji znacznie odbiegających od zawartości debiutu sprzed czterech lat.

Xenony | koncert w Fabryce Sztuki @ facebook
"To kolejny rozdział" - tłumaczy Piotr Bukowski (Duży Jack, Hokei, "Tutaj"). "Pierwszy pomysł nawiązywał do retro świata z gier komputerowych, kolejny wynika z fascynacji książkami i filmami sci-fi. Zmieniło się brzmienie, ale nie zmieniło się to, że jesteśmy mentalnie nadal nerdami, chłopcami pogrążonymi w marzeniach o podróżach kosmicznych czy podróżach w czasie" - dodaje Paweł Bebech.

Rok po wydaniu "XE" Bukowski zaprosił do współpracy swoich przyjaciół: Karola Kosznieca (Nowa Romantyka) i Pawła Bebecha (Duży Jack). Początkowo, żeby spróbować wykonać album na żywo - bez udziału komputera. Jednak po serii koncertów pomysł chwycił i już jako trio postanowili, że czas na nowe Xenony. "Pierwsza płyta powstała na komputerze, całkowicie skomponowana przeze mnie" - wspomina Bukowski. "Druga powstała już w sali prób i w studio. Używaliśmy tych samych instrumentów, którymi odtwarzaliśmy poprzednią płytę, ale zmieniła się metoda pracy" - mówi Paweł.

Do niedawna nie mogliśmy pochwalić się Polskim Programem Kosmicznym, zatem naturalne wydaje się pytanie skąd pomysł na taki tytuł. "To trochę żart, a trochę nie - my bardzo byśmy chcieli, żeby Polski Program Kosmiczny istniał, i żeby była szansa na ponowny lot w kosmos" - odpowiada Bebech. "Urzeka nas fatalizm wysyłania ludzi w kosmos: z racji biologicznego niedostosowania, proza takich podróży, znana z książek np. Lema i narkotyczna wizjonerskość sci-fi Philipa K.Dicka" - dodaje Bukowski.

Xenony na facebooku
Xenony na bandcampie

Koncerty w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek:

27.09.2018 LOTTO
4.10.2018 HATI & Zdzisław Piernik
18.10.2018 Alameda 4
8.11.2018 Wacław Zimpel & Saagara
29.11.2018 Arszyn plays De Maria


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc