English version
Wersja polska

miejsce: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź

Wykład rozpocznie się ok. godz. 20:30, po spektaklu Teatru Chorea "MUZG".

wstęp wolny
ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org


Mirosław Kocur: Proponuję radykalnie poszerzyć i pogłębić studia nad teatrem. Odkrycia w wielu dziedzinach nauki współczesnej, często przełomowe, umożliwiają nowe spojrzenie na człowieka jako performera, tancerza i śpiewaka. Lepiej też dziś rozumiemy emergencje performansów kulturowych i przestrzeni performatywnych. Rozpoznajemy performatywne wymiary języka, a nade wszystko tekstu. Doceniamy kulturotwórcze funkcje tańca.

Projekt ŹRÓDŁA TEATRU realizowany jest w dwóch formatach: jako książka i portal internetowy, dostępny za darmo. Ambicją portalu ŹRÓDŁA TEATRU jest prezentacja aktualnego stanu badań, dlatego też wszelkie publikowane tu informacje naukowe i interpretacje będą uaktualniane, weryfikowane i modyfikowane w miarę pojawiania się raportów z nowych odkryć.

ŹRÓDŁA TEATRU @ Facebook
MIROSŁAW KOCUR - antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Projektował i budował mosty, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem festiwalu sztuki „Broken Walls” w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował „Teatr antycznej Grecji” (2001, Nagroda indywidualna MENiS i „Dolnośląski Brylant Roku”), „We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie” (2005, Nagroda im. W. Bogusławskiego), „Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich” (2010) i „Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza (2012). Jego najnowsza książka „Źródła teatru” ukaże się w Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu “Akademia Twórczych Umiejętności - edukacja teatralna 2013”. Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc