English version
Wersja polska

Andrzej Wasilewski rozszyfrowuje zagadkę rozkoszy. Pokazuje jej podwójną naturę, zdaje się w tym podzielać rozpoznanie Jacquesa Lacana. Obietnica najwyższej przyjemności zestawiona jest z przestrogą przed skrajnym obrzydzeniem. Oba te przeciwstawne momenty są nieuniknione i ściśle powiązane.

Wasilewski łączy powab ze zgnilizną. Zestawia wizerunki kobiet, wizerunki konotujące łatwo osiągalną i niezobowiązującą przyjemność (dla heteroseksualnych mężczyzn oczywiście) z obrazami gnijących się owoców. Owoc rozkoszy z natury swej jest nadpsuty. Łączy seksapil z rozkładem. Zestawia wizerunki atrakcyjnych dziewczyn z wyobrażeniem spiętrzonych kości i zmarłych mężczyzn. Miłość, zwłaszcza ta seksualna jest podszyta śmiercią, gdyż spełnienie pożądania, jak przekonuje psychoanaliza, wiąże się nieodwołalnie z unicestwieniem. A może to raczej właśnie unicestwienie i rozkład jest tym, co najbardziej pociągające.
Wybierając styl kobiecości, określony mianem pin-up, Wasilewski traktuje go szerzej jako emblemat dla obietnicy łatwo osiągalnej przyjemności, którą mami nas kultura popularna, a przede wszystkim reklama. Wykorzystuje jej język wizualny by nadać powab i atrakcyjność również temu, o czym wolelibyśmy nie wiedzieć czy nie pamiętać. Czy możemy wyobrazić sobie reklamę czegoś obrzydliwego, czy przerażającego? Andrzej Wasilewski stwarza pozór takiej reklamy, aby przejmując jej siłę kuszenia, ukazać to, czego nie chcemy zobaczyć. - J. Lubiak

kurator: Kamil Kuskowski, współpraca: Jarosław Lubiak

Wystawa zorganizowana w ramach projektu: "Repozycjonowanie. Sztuka w rozwijającym się społeczeństwie" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zona Sztuki Aktualnej
Tymienieckiego 3, Łódź
www.zona-art.pl


WYSTAWA OTWARTA
wt.-pt.: 14:00-18:00
sb.-nd.: 11:00-20:00
od 1.06
wt., śr., pt.: 12:00-17:00
czw.: 12:00-19:00
pon., sb., nd.: zamknięte

wstęp wolny

Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.



Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc