English version
Wersja polska

Jeśli epoka, w której żyjemy, określana jest czasem mianem "wieku migracji", to nazwa ta nie tylko wskazuje na przemieszczenia ludzi jako najważniejszy czynnik transformacji współczesnego świata, ale również określa wyzwania, jakie rzuca to kulturze, państwowości, tożsamości, obyczajowości, a nawet codzienności na poziomie zarówno jednostkowym jak i zbiorowym. Miejsca, które są opuszczane przez emigrantów, jak i miejsca, do których imigranci przybywają, w równym stopniu choć na różny sposób dotknięte są przez zerwanie, na jakie przemieszczenia narażają życie lokalnych wspólnot.

Pei Lin Cheng i Ivan Polliart wykorzystują techniczny element niezbędny w każdym przemieszczaniu do stworzenia metaforycznego obrazu oraz rozpoznania kulturowych konsekwencji migracji. Walizki i torby używane przez podróżujących ludzi dla przenoszenia ich dobytku lub w przypadku migracji zarobkowej towarów, stają się tutaj nośnikami ogólniejszych znaczeń.
Pei Lin Cheng w swojej pracy dzieli się własnymi doświadczeniami imigracji, próbując określić własną tożsamość rozdartą między identyfikację z miejscem urodzenia, a wybranym miejscem pobytu. Być może walizki wykonane z tkanin o symbolicznym znaczeniu dokładnie obrazują lokalizację tożsamości i życia imigrantów, tożsamości zawieszonej w przestrzeni pomiędzy i życia zamkniętego w walizce zawsze gotowej do drogi. Ivan Polliart koncentruje się na ekonomicznym aspekcie imigracji, w jego pracy podróżna torba, używana do przenoszenia towarów przez półlegalnych i nielegalnych handlowców Europy Środkowej i Wschodniej, staje się świadectwem ciężarów nałożonych na ludzi wraz z odzyskaniem wolności w tym regionie. Wolność podróżowania, wolność dorabiania się, wolność wyboru sposobu i miejsca życia wiązała się z przyjęciem na siebie ciężaru odpowiedzialności za własny los. Praca Ivana w ironiczny i paradoksalny sposób obrazuje tę dialektykę uwolnienia i odpowiedzialności, czy lekkości i obciążenia.

kurator: Kamil Kuskowski, współpraca: Jarosław Lubiak

Zona Sztuki Aktualnej
Tymienieckiego 3, Łódź
www.zona-art.pl


GODZINY OTWARCIA
sb. po wernisażu (4.09): 12:00-16:00
wt., śr., pt.: 12:00-17:00
czw.: 12:00-19:00
od 11.09
pon.-pt.: 9:00-17:00
sb.: 14:00-17:00
nd.: zamknięte

wstęp wolny

Wystawa towarzysząca Fokus Łódź Biennale 2010.




Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc